Na internetową ankietę odpowiedziało 1400 czytelników "Nature" z 60 krajów.
Pytania dotyczyły stosowania trzech usprawniających pracę mózgu substancji: metylofenidatu (znanego jako Ritalin) - leku stosowanego w terapii zespołu nadpobudliwości psychoruchowej (ADHD) i używanego niekiedy do wspomagania koncentracji, modafinilu (Provigilu), przeznaczonego do walki z narkolepsją i używanego też jako środek pobudzający oraz stosowanych w kardiologii leków beta-adrenolitycznych, mających także działanie uspokajające.
Jak się okazało, w gronie 20 proc. czytelników pisma, którzy przyznają się do stosowania tych leków, najpopularniejszy był metylofenidat (62 proc.), modafinil (44 proc.), najrzadziej zaś stosowano leki beta-adrenolityczne (15 proc.).
Jednak respondenci przyjmowali także inne leki np. zawierający amfetaminę Adderall, stosowany w leczeniu ADHD, usprawniający pracę mózgu Piracetam itp.
Jak z zaskoczeniem stwierdził autor sondażu Brendan Maher, zastosowanie tych preparatów nie zmienia się w zależności od wieku.
Głównym powodem przyjmowania tych leków wymienianym poprzez ankietowanych była chęć poprawy koncentracji.
Cztery piąte czytelników prestiżowego periodyku nie widzi powodu, aby zabraniać zdrowym dorosłym ludziom stosowania leków usprawniających pracę mózgu.
Czy nauka zaczynie przypominac sport wyczynowy ?
Comments