Skip to main content

Orlen SA contra Putin GmbH

Pozwole sobie zamiescic ponizej calosc artykulu z GW. Choc nie moge sie zgodzic z paroma jego tezami np o wstrzymaniu ekspansji rosjan bo oni nawet tego nie zauwaza w swojej ksiegowosci (kupili ostatnio siec JET w europie zachodniej), ale watpliwosci nie ma ze nadepnelismy im na odcisk. Watpliwe jest tez czy bedziemy mogli konkurowac z rosjanmi bo jesli korzystac bedziemy z ich zrodel to co to za konkurencja a jesli z ropy pochodzacej z bliskiego wschodu to niestety dochodza koszty kransportu i skladowania. Ciekawa opcja nie dyskutowana w artykule wadaje sie byc przetwarzanie ropy z norwegi. Ogolnie biorac sytuacja ciekawa i troche otuchy dodaje fakt ze udal sie nam obronic swoich interesow pomimo wyraznych i usilnych staran rosjan aby nam w tym przeszkodzic (odciecie dostaw surowca, podpalenia, dezinfromacja). Jeszcze swieza jest pamiec artykulow sprzed kilku dni w ktorych litewska prasa inspirowana przez srodla z rosyjskich sil bezpieczenstwa sugerowala ze Orlen chce zrezygnowac z zakupow, oraz ze polacy i litwini pobili sie w stolowce Mozejek. Jesli by podsumowywac ten rok to z pewnoscia trzeb ten fakt zaliczyc jak jedno z wiekszych osiagniec naszej polityki zagranicznej.



Orlen w paszczy niedźwiedzia
Robert Rewiński, Jacek Komar, Wilno
2006-12-15, ostatnia aktualizacja 2006-12-15 20:59
Przejmując Możejki, Orlen wstrzymał paliwową ekspansję Rosjan na Zachód. Szykuje się na wieloletnią walkę o przetrwanie na terenach byłego Związku Radzieckiego.

PKN przejął wczoraj firmę wybudowaną w latach 60. przez "cały naród radziecki", jak opisywały to filmy propagandowe. Po upadku ZSRR firmę przejął Jukos Michaiła Chodorkowskiego. Po jego aresztowaniu Kreml był przekonany, że z łatwością przejmie zakład. Tymczasem na czele spadkobierczyni Jukosu - firmy Yukos International z siedzibą w USA - zasiedli biznesmeni nieprzychylni Moskwie. Jako inwestora strategicznego Możejek wybrali PKN Orlen, który zaoferował za rafinerię, naftoport w Butyndze i łączące je rurociągi o miliard dolarów więcej niż rosyjscy konkurenci. Ta decyzja przypadła do gustu władzom Litwy, które wolały wiązać się ze strukturami Unii Europejskiej, niż wracać do dawnych zależności, ale wywołała złość na Kremlu.

Orlen zapłacił za Możejki 2,34 mld dol. To największa polska inwestycja za granicą, która wyhamowała ekspansję posłusznych Kremlowi koncernów naftowych w kierunku Europy Środkowo-Wschodniej. Mogłyby one w krótkim czasie zagrozić pozycji nie tylko Orlenu, ale i Lotosu. Prezes Orlenu Igor Chalupec tłumaczy, że gdyby Możejki przejęli Rosjanie, zalaliby Polskę paliwem o cenach dumpingowych. Kierowcy cieszyliby się krótko - po finansowym wyniszczeniu polskich rafinerii nastąpiłyby podwyżki. - Jestem szczęśliwy, że Orlenowi udało się nie dopuścić do wejścia do Możejek śmiertelnego konkurenta - przyznaje Chalupec.

Rosyjską dumę ugodził fakt, że Orlen, wchodząc do Możejek, nie tylko rozszerza wpływy w Europie, ale staje się też dostawcą paliw dla samych Rosjan. Dziś jak grzyby po deszczu wyrastają w krajach nadbałtyckich stacje paliw Łukoilu, który jeszcze kilka miesięcy temu nie brał pod uwagę wejścia Polaków w ten rejon. - Łukoil tak jak inne koncerny obecne w tym rejonie kupuje paliwo w Możejkach. Transport gotowego produktu z Rosji byłby dla niego nieopłacalny - tłumaczy Gadrius Karsokas, rzecznik prasowy Możejek.

Solą w oku Rosjan jest też to, że Orlen z terenów dawnego ZSRR będzie teraz zaopatrywał Zachód, bo kupując firmę, przejmuje też wieloletnie kontrakty na dostawy produktów gotowych - benzyn i olejów napędowych - głównie do Europy Zachodniej i USA. O korzystne umowy dające firmie rocznie setki milionów dolarów postarał się m.in. dyrektor generalny Możejek Amerykanin Paul Nelson English, który jako przedstawiciel amerykańskiego Yukosu rezyduje na Litwie od kilku lat.

Z kolei sam Orlen robi wszystko, by uniezależnić w przyszłości Możejki od rurociągu Przyjaźń, który pod pretekstem awarii Rosjanie zakręcili w lipcu br. i nie chcą podać daty jego ponownego uruchomienia. English, który po kupieniu Możejek przez Orlen pozostaje w zarządzie rafinerii, jest przekonany, że firma może zarabiać grube miliony bez rosyjskiej ropy. - Wybudowaliśmy nowoczesny naftoport właśnie po to, by od nacisków się uniezależnić. Rafineria może pracować w ten sposób przez dziesiątki lat - tłumaczył "Gazecie" tuż przed październikowym pożarem w rafinerii.

PKN prowadzi rozmowy z amerykańskimi koncernami o utworzeniu wspólnej spółki wydobywczo-eksploatacyjnej, która zapewniłaby dostawy surowca. Chodzi o firmy obecne w rejonie m.in. Morza Kaspijskiego, Iraku czy Libii, czyli rejonach uniezależnionych od kaprysów Rosjan. W Orlenie naiwnością nazywa się myślenie, że w tej części świata da się robić interesy naftowe bez Amerykanów.

Silną pozycję Orlenu dostrzegają inni światowi potentaci gotowi poradzić sobie z energetycznym szantażem Rosji. O rynek rozciągający się od czeskich Moraw po Estonię zabiega m.in. Shell. Miesiąc temu na rozmowy m.in. na temat stworzenia spółki z Orlenem przyleciał do Warszawy Rob Routs, dyrektor zarządzający Shella ds. produkcji i sprzedaży. Zapytany, czy możliwe jest utworzenie takiej spółki, nie zaprzeczył.

Przedstawiciele Orlenu nieoficjalnie przyznają, że przejęcie Możejek nie kończy wojny nerwów w tym rejonie. Mają w pamięci październikowe słowa wiceprzewodniczącego rosyjskiej Dumy Konstantina Kosaczowa wypowiedziane tuż przed pożarem w Możejkach, że "niestabilność będzie prześladowała zakład, dopóki Litwini wreszcie nie uświadomią sobie, jakich partnerów należy wybierać". Obawiają się kolejnych "niespodzianek", choć zapewniają, że są przygotowani na wiele scenariuszy. Orlen przejmuje ochronę rafinerii jako obiektu o strategicznym znaczeniu i wg nieoficjalnych informacji są już w niej polskie służby specjalne. - Przed nami jeszcze trudniejszy etap - oświadczył Chalupec, od wczoraj prezes rafinerii w Możejkach.

Comments

Popular posts from this blog

Dzieci odbierane w norwegi

/za emito.net/ Rutkowski uwolnił polskie dziecko w Norwegii Emito.net 11:15, 29.06.2011 Detektyw uwolnił dziś w nocy i przewiózł do Polski 9-letnią Nikolę. Norweska organizacja broniąca praw dzieci odebrała ją rodzicom, bo "była smutna". - Dziecko przeżyło traumę - uważa polski konsulat w Oslo. Uwolniona Nikola wraz z rodzicami (trzecia i czwarty od lewej), detektywem Rutkowskim (drugi od lewej) i jego zespołem. Krzysztof Rutkowski przeprowadził brawurową akcję razem ze swoja grupą uderzeniową i z rodzicami dziewczynki dziś po północy. Całość we współpracy z polskim konsulatem w Oslo. 9-letnia Nikola z detektywem Rutkowskim. Zjechała po lince z okna Nieoznakowanymi samochodami podjechali pod posesję rodziny zastępczej, gdzie umieszczono Nikolę. Sypialnia dziecka była na pierwszym piętrze. - Nikola miała telefon i była w stałym kontakcie z rodzicami. Była uprzedzona, że tej nocy dojdzie do uwolnienia jej z tego norweskiego więzienia. Czekała na podjazd rodziców i moich ludzi. ...

Czarna mafia

363 zł kwartalnie !!! Dokładnie tyle płaci proboszcz dobrodziej, jako podatek od swoich dochodów. Pałacyki, wille, "siostrzenice", "siostrzeńcy", nocne kluby, limuzyny, ekskluzywne kurorty, ostentacja w szastaniu pieniędzmi. Niemożliwe, żeby źródłem finansowania była tylko taca od społeczeństwa. No to skąd na to biorą ??? Trudny temat, ale na czasie, bo nie zauważyłem, żeby ktokolwiek porwał się na poważną próbę odpowiedzi na to pytanie. Powtarzają się tylko wpisy "opodatkować Kościół". Spróbójmy zatem na spokojnie zmierzyć się z tym tematem. - 1 - Taca. To oczywiste. Bez tego elementu żadna msza święta nie jest dość święta, żeby ją warto było odprawić. Poza tym dla zapewnienia wiernym stosownej motywacji tradycyjne 5 przykazań kościelnych udoskonalono w ten sposób, że bogobojny katolik może już balangować kiedy chce byleby dobrze dawał na tacę fachowcom. - 2 - Skarbony. Rozstawia się je w domach bożych tak gęsto, jak pewien ojciec dyrektor z Torunia podaj...

Neil Ferguson - The predictor

Exerpts from - https://www.spectator.co.uk/article/six-questions-that-neil-ferguson-should-be-asked " Q1. In 2005, Ferguson said that up to 200 million people could be killed from bird flu. He told the Guardian that ‘around 40 million people died in 1918 Spanish flu outbreak… There are six times more people on the planet now so you could scale it up to around 200 million people probably.’ In the end, only 282 people died worldwide from the disease between 2003 and 2009.How did he get this forecast so wrong?    Q2. In 2009, Ferguson and his Imperial team predicted that swine flu had a case fatality rate 0.3 per cent to 1.5 per cent. His most likely estimate was that the mortality rate was 0.4 per cent. A government estimate , based on Ferguson’s advice, said a ‘reasonable worst-case scenario’ was that the disease would lead to 65,000 UK deaths. In the end swine flu killed 457 people in the UK and had a death rate of just 0.026 per cent in those infected.Why did ...